Conference at a Glance

You must be registered in the conference to attend these sessions.

Registration now closed.

Already Registered?


Wednesday, May 20

TIME

Day 1 – Wednesday, May 19

9:30-10:30

Opening Ceremonies- Livestream

  • MC Tina Keeper

Elder Opening Prayer

Drum Song

Opening Remarks:

  • Charles Cochrane, Executive Director, MFNERC
  • Chief Clarence Easter, Board Chair, MFNERC
  • Grand Chief Dumas
  • Grand Chief Harper
  • Grand Chief Settee
  • Grand Chief Daniels

10:30-10:45

Break

10:45-12:00

Keynote – Livestream

  • Joshua Whitehead

12:00-1:00

Lunch Entertainment – Livestream

  • Gator Beaulieu – 12:10 PM
  • Prizes – 12:30 PM
  • Mikey Harris – 12:35 PM

1:00-2:15

Session

Presenters

A1- SW– Success with Hearing Loss is a Community Affair Arden Brown, Andrea Richardson-Lipon
A2-LC- Looking Forward: Family Engagement in our First Nations Schools Brenda Delorme, Bonnie Monias
A3-RL- Wictowin – Strengthening Our Schools Through Recovery Learning Donna Prince, Evannah Braun
A4-SW- Deaf Culture, Mental Health, and Wellness for Deaf and Hard of Hearing Students Vernon Jebb, Destiny Cordell
A5-RL- Math Tool Kits & Routines K-6 Virginia Birch, Pamela Courchene, Chun Ong
A6-SW- What is Co-Regulation? Susy Komishin, Jennifer Waytiuk, Dawn Flood, Dr. Susan Hopkins
A7-RL- Community Based Recovery- Learning Planning using PLCs (Professional Learning Communities) and RTI (Response to Intervention) Margaret Hart, Charles Fontaine, Elder; Ruth Norton
A8-SW- Grief and Loss Michelle Sanderson, Brandee Albert

2:15 – 2:30

Break

2:30-3:45

B1-LC- Four Sacred Medicines Gertrude Johnson
B2-SW- Building Wellness During COVID-19 Beverly Kithithee, Gabrielle Peterson
B3-RL- What is the MFNERC Digital Learning Environment Deborah Tegg-Asidao, Don Monkman, Gary Page
B4-LC- Respecting Traditional Languages and Community Dialects – Supporting Language and Literacy for Our Students Rina Urish, Kelly Ring-Whiklo
B5-SW- Anyone Can Play! Movement Is Part of Every Student’s Well-Being

Elan Chochinov, Katherine West

Knowledge Keeper:  Norbert Mercredi

B6-LC- Sayisi Dene Relocation and Resiliency Jessie Thomas, Diane Powderhorn

 

 

Knowledge Keeper: Roger Thorassie

B7-RL- Setting Students Up for Success: Recovery Learning Strategies for All Lindsey Fingland, Ali Jansen
B8-SW- Student Wellness: Self-Reg & Stress Vera Big George, Constance Murdock

Thursday, May 20

TIME

Day 2 – Thursday, May 20

9:30-10:30

Opening – Livestream

  • MC Tina Keeper & Elder

Welcoming Day Prayer

  • Speaker – Waneek Horn Miller

10:30-10:45

Break

10:45-12:00

Recovery Learning for 2021 Panel Session – Livestream

  • Panel Host: Tina Keeper

    Panelists: Davin Dumas, Director of Language and Culture, Nora Murdock, Director of Instructional Services, Howard Burston, Director of Operations, Lorna Prince, Director of Inclusive Education Services; MFNERC:

    MFNERC Education Directors provide insight into a First Nations approach for recovery learning.

12:00-1:00

Lunch Entertainment – Livestream

  • Rhonda Head
  • Prizes – 12:30 PM
  • Conway Kootenay

1:00-2:15

Session

Presenters

C1-RL- Math Tool Kits & Routines – Grades 7-12 Virginia Birch, Pamela Courchene, Chun Ong
C2-LC- Activating a First Nations Approach to Teacher Education Bobbi Pompana, Betty Lynxleg, Elders; Shirley Myran, Margret Scott
C3-SW- Strategies to Nurture Emotional Intelligence in Children Brandee Albert, Michelle Sanderson
C4-RL- Microsoft Teams for Business Erik Reimann, Quincy Wai
C5-SW- Spiritual Ways of Knowing and Schizophrenia Chantal Wiebe, Jessica Finucane, Elder Gertie Ballantyne, Elder Bill BallantyneTanya McDougall
C6-Land Based Education Terry Stagg, Melloney Francois, Elder Mary Stagg 
C7-LC- Collective Approach to Language Revitalization Judy Doolittle, Agnes Carlson
C8-SW- Success with Hearing Loss is a Community Affair Arden Brown, Andrea Richardson-Lipon

2:15 – 2:30

Break

2:30-3:45

D1-LC-Looking Forward: Family Engagement in our First Nations Schools Brenda Delorme, Bonnie Monias
D2-RL- Wictowin – Strengthening Our Schools Through Recovery Learning Donna Prince, Evannah Braun
D3-SW- Ironman 2021: Using the Medicine Wheel for Training and Personal Growth Jonathan Courchene
D4-RL- Say Your Stories by Drawing Alberto Mansilla
D5-SW- Deaf Culture, Mental Health, and Wellness for Deaf and Hard of Hearing Students Vernon Jebb, Destiny Cordell
D6-SW- Student Wellness: Self-Reg & Stress Vera Big George, Constance Murdock
D7-SW-Supporting Anxious Thoughts and Feelings in Children and Teens Alex Holt, Erin Paupaupanekis,
D8-SW-Grief and Loss Michelle Sanderson, Brandee Albert

Friday, May 21

TIME

Day 3 – Friday, May 21

9:30-10:30

Opening – Livestream

  • MC Tina Keeper & Elder

Welcoming Day Prayer – Livestream

  • Speaker – Tonia Jo Hall & Joel Wood

10:30-10:45

Break

10:45-12:00

Session Presenters
E1-SW- What is Co-Regulation? Susy Komishin, Jennifer Waytiuk, Dawn Flood
E2-LC- Indigenization: Language and Culture/Student Wellness Darlene Ross, Anna McGillivary, Annie Boulanger, Elder; Ida Bear
E3-LC- Session Cancelled  
E4-RL- Setting Students Up for Success: Recovery Learning Strategies for All Lindsey Fingland, Ali Jansen
E5-LC- Session Cancelled  
E6-SW- Strategies to Nurture Emotional Intelligence in Children Brandee Albert, Michelle Sanderson
E7-RL- Microsoft Teams for Business Erik Reimann, Quincy Wai
E8-SW- Strategies for Creating a Trauma-Sensitive Classroom  Nicole Buck, Brittany Klassen  

12:00-1:00

 

 

1:00

Lunch Entertainment – Livestream

  • Winston Wuttunee
  • Prizes – 12:30 PM
  • Amanda Nash, Heart Health

 

Closing Ceremonies – Livestream

  • Grand Prize draws